1) Umre için ihrama girildiğinde şöyle denir:  Lebbeyk Allahumme bi umretin (Umre için buyur Allahım)

لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ بِعُمْرَةٍ

2) Hac için ihrama girildiğinde şöyle denir:  Lebbeyk Allahumme bi haccetin (Hac için buyur Allahım)

لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ بِحَجَّةٍ

3) Hac ve umre için telbiye getirme: Lebbeyk Allahumme lebbeyk  lâ şerîke lek. İnnel hamde ven niğmete leke vel mülke lâ şerîke lek. (Buyur Allahım buyur Senin ortağın yoktur buyur Allahım! Muhakkak ki, nimet ve mülk Senindir Senin ortağın yoktur.)

لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ لَبَّيْكَ لَبَّيْكَ لَا شَرِيكَ لَكَ لَبَّيْكَ إِنَّ الْحَمْدَ وَالنِّعْمَةَ لَكَ وَالْمُلْكَ لَا شَرِيكَ لَكَ

4) Mescide girerken okunacak dua:  Bismillah ves salatu ves selamu alâ rasullahi Allahümmefteh lî ebvabe rahmetik. (Allah’ın adıyla salat ve selam Allah’ın Rasulü’nün üzerine olsun. Allahım bana rahmet kapılarını aç!)

بِسْمِ اللهِ وَ الصَّلاَةُ وَ السَلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ اللَّهُمَّ افْتَحْ لِي أَبْوَابَ رَحْمَتِك

5) Kâbe ilk defa görülünce yapılacak dua: Allahumme entes selam ve minkes selam fehayyına rabbuna bis selamı (Allahım Sen selamsın selam Sen’dendir. Bizi selametle yaşat.)

اللَّهُمَّ أَنْتَ السَّلاَمُ وَ مِنْكَ السَّلاَمُ فَحَيِّنَا رَبَّنَا بِالسَّلاَمِ

6) Mescidden çıkarken yapılacak dua: : Bismillah ves salatu ves selamu alâ rasullahi Allahümme inni es’eluke min fadlike ve keremik. (Allah’ın adıyla salat ve selam Allah’ın Rasulü’nün üzerine olsun. Allahım muhakkak ki, Senden Senin lütfunu isterim.)

بِسْمِ اللهِ وَ الصَّلاَةُ وَالسَلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ

7) Tavafta Ruknul Yemani ile Hacerül Esved arası dua: Rabbena atina fid dünya haseneten ve fil ahireti haseneten ve kına azaben nar. ( Allahım bize dünyada da ahrette de güzellik ver.)

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَ فِي الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ

8) Safa tepesine giderken okunacak ayet: İnnes safa vel mervete min şeâirillahi. (Muhakkak ki, Safa ve Merve Allahın şıarlarındandır. )

إِنَّ الصَّفَا وَ الْمَرْوَةَ مِنْ شَعَائِرِ اللَّهِ

9) Safa tepesine varınca okunacak dua: Ebdeu bima bedeallah’u bih. ( Allah’ın başladığı ile başlıyorum.)

أَبْدَأُ بِمَا بَدَأَ اللَّهُ بِهِ

10) Safa ve Merve tepelerinde okunacak dua ve zikir: Lâ ilâhe illallahu vahdehu lâ şerîke leh. Lehul mulku ve lehul hamdu ve huve ala kulli şeyin kadir. Lâ ilâhe illallâhu enceze vaadehu ve nasara abdehu ve hezemel ahzâbu vahdehu. (Allahtan başka ilah yoktur, o’nun ortağı da yoktur, mülk onundur, o her şeye kâdirdir. O’nda başka ilah yoktur, vaadini gerçekleştirdi, kuluna yardım etti ve tek başına düşmanları yendi.)

لاَ إلهَ إلاَّ الله ُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ, لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَيءٍ قَدِيرٍ لاَ إلَهَ إلاَّ الله ُ أنْجَزَ وَعْدَهُ وَ نَصَرَ عَبْدَهُ وَ هَزَمَ الأَحْزَابَ وَحْدَهُ

11) Safa ve Merve arasını say ederken yapılacak dua: Rabbiğfir verham inneke entel eazzul ekrem. (Ey Rabbim! Beni bağışla ve rahmet et. Muhakkak ki, Sen en güçlü ve en kerimsin.)

رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ، إِنَّكَ أَنْتَ الأَعَزُّ الأَكْرَمُ

12) Arafat’ta yapılacak zikir:  Lâ ilâhe illallahu vahdehu lâ şerîke leh. Lehul mulku ve lehul hamdu ve huve ala kulli şeyin kadir. (Allah’tan başka ilah yoktur, O’nun ortağı da yoktur, mülk O’nundur, O her şeye kâdirdir.)

لاَ إلهَ إلاَّ الله ُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ, لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَيءٍ قَدِيرٍ

Leave a Reply